Ana içeriğe atla

İki kelimeyi bir araya getirip, derdini anlatamayan gençlerimiz var...

Ben çağrı merkezinde çalışıyorum. İşimiz gereği her yaştan insanla konuşuyoruz. Ve bu konuşmalarım sırasında fark ettiğim bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. 90’lı ve 2000 doğumlu gençler arıyorlar bizi. Ve inanır mısınız? Kendilerini ifade edemiyorlar. Ne istediklerini iki kelime kurup anlatamıyorlar. Bazıları ise mailden bi haber. Yahu teknoloji çağındayız. Biz kod yazmaktan falan bahsederken daha mail nedir bilmeyen gençlerimiz var. 

   Eğitim kalitemiz o kadar düşük ki. Bu hayatın her alanında kendini gösteriyor. Bunu okuyan sizlerde hayatın içindesiniz. Eminim siz de karşılaşmışsınızdır bu dediğimle. Ama çok acı be. Gencecik insanlarımız kendilerini anlatamıyorlar. Yahu 1940 doğumlu amcalarımız, teyzelerimiz arıyorlar. İnanın kendilerini o kadar iyi ifade ediyorlar ki. Türkçe’mizi o kadar iyi konuşuyorlar ki. “İşte eğitim” diyorsunuz.

Kendini ifade edemeyen gençler

     Bir zamanlar öğretmenler not verirken ince eleyip sık dokurlarmış. Bugünkü gibi öyle lay lay lom sınıf geçmek nerdee. Ama şimdi böyle mi? Kendimden bir örnek vereyim. Ortaokul son sınıftayız. Bir arkadaşımızın tam 8 tane 1’i vardı. Ve o arkadaşımıza ne oldu dersiniz? O kadar 1’ine rağmen sınıfı geçti. Sınıfı nasıl geçti peki? Orası daha da acı. O zamanlar bir kanun çıkmıştı. Belki de yönetmelik. Tam hatırlamıyorum şimdi. Eğer bir öğrencinin sınıfta kalma durumu varsa, anne-babasına sorulacaktı. Anne-baba, “Geçsin” derse geçirilecek, “Kalsın” derse sınıfta kalacaktı. 

     Ya hangi anne-baba çocuğunun sınıfta kalmasını ister. Tabi ki, “Geçsin” dediler. Belki, “Kalsın” diyen anne-babalar olmuştur. Ben hiç duymadım. “İstisnalar kaideyi bozmaz” demişler zaten. Yine bir örnek daha vereyim size. Eğitimin bittiğinin göstergesi bu örnekler hep. Liseyi, Endüstri Meslek Lisesinde okudum. Şimdi oraya harcadığım üç yılıma yanıyorum. 

    Orası ayrı bir konu neyse. Mezun olduğum arkadaşlarımdan biri çarpım tablosunu bilmiyordu. Liseden mezun olmuş, adam çarpım tablosunu bilmiyor. Ondan sonra bilmem ÖSS’de kaç kişi sıfır çekti diye haberler. Şimdi bu dediklerimi duyduğunuzda, bu sıfır çekme olayına hiç şaşırmazsınız herhalde.

       Yine ana konumuza dönersek. Ben bu konuda hakkında daha öncede bir yazı yazmıştım. Tekrar ediyorum orada yazdıklarımı. Türkçe ve Edebiyat derslerinde kendini ifade etme dersleri olmalı. Her derste bir veya birkaç kişi çıkıp bir konu hakkında sınıfa karşı konuşmalı. Ben ortaokul ve lise zamanı çok çekinirdim sınıfa karşı konuşmaktan. Genelde kaçardım konuşmaktan. Kimse pas geçilmemeli. Her öğrenci çıkıp konuşmalı. Kendini ifade etme yeteneğini kazanmalı. 

Foto kaynak: https://www.pexels.com/photo/group-of-people-sitting-on-white-mat-on-grass-field-745045/

Yorumlar

 1. Maalesef, üzücü bir durum ve tespitlerinize katılıyorum. Okuma deseniz zaten her şey face veya diğer sosyal ağlar. Kitaplardan bihaberler çoğunlukla. Geleceği karartılıyor bu memleketin, kim ne derse desin. Üzücü bir durum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Donanımlı insanlar yetiştiremiyoruz. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Çok haklısınız. Kendini ifade etmenin en önemli yollarından biri de kitap okumak ve her sene yayınlanan verilerde Türkiye'nin kitap okuma oranı içler acısı. Böyle devam ederse iki lafı bir araya getiremeyen ve anlaşamadığı için refah içinde yaşayamaman bir gelecekle karşı karşıya kalacağız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal medya, Youtube falan derken kitap okuma zaten bitti. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cemal Süreya: "İmza günleri benim işim değil"

Biz okurlar olarak kitap fuarlarını, imza günlerini severiz. Çünkü yüzlerce kitapla tanışırız.Çok sevdiğimiz kitapların, hayranı olduğumuz yazarlarıyla tanışırız. Sohbet ederiz. Fotoğraflar çektiririz. Kitaplarını kendi ismimize imzalatırız. Biz okurlar için, bunların hepsi, teker teker çok önemlidir. İleride baktıkça güzel bir şekilde anılacak, hatıralardır. Yıllar geçtikçe, okur ile yazar arasındaki mesafe, çok azaldı. Özellikle bu kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle. Onlarla, sosyal medya üzerinden her an düşüncelerimizi paylaşabiliyoruz. Hepsi iyi, güzel hoş da. Bu işin bir de yazarlar yönü var. Ne demek yani, yazarlar yönü?Sen orda kitabını imzalatıp, bir iki laflayıp gidiyorsun. Ya orda kalan yazar? Onlar, çok da mutlular mı bu durumdan?


SAÇMA BİR GÖSTERİ Mutlu olmayanlardan biri de, Cemal Süreya. “Saçma bir gösteri” olarak tanımlıyor imza günlerini. Peki neden? Gelin, biraz bunu irdeleyelim. Okuduğum yazı itibariyle Cemal Süreya, sayı olarak beş ile altı diyor, katıldığı imza…

Facebook ve İnstagram'da aynı gönderiyi paylaşmak...

Hepimiz günlük olarak birkaç kere, bazılarımız yüzlerce kez, Facebook ya da İnstagram’da  ne var ne yok diye bakıyoruz. Mesela ilk Facebook’a bakıyorsun. Birkaç kişi fotoğraf paylaşmış. Sonra geçiyorsun İnstagram’a. Bakıyorsun aynı fotoğrafları İnstagram’da da görüyorsun. Daha az önce Facebook’da beğenmiştim. Aynı resimleri burada görüp beğenmek, rutine düşmüşüm gibi hissettiriyor bana. Böyle olunca da ha İnstagram’a bakmışssın, ha Facebook’a, hiçbir farkı olmuyor. Bu durumda ikisinden sadece birini aktif olarak kullanacağım gibi. Ama orda da şöyle bir sorun var. Her arkadaşımın İnstagram hesabı yok. Facebook’u kullanacağım ama fazla değil. Aslında ben şöyle bir ayrım yaptım. Blog arkadaşlarımın hepsi İnstagram’da.

SOSYAL PLATFORM AYRIMI      Bunun dışında, yeni arkadaşlarım da genelde İnstagram hesaplarını aktif kullanıyorlar. Onlarla da İnstagram üzerinden iletişim halindeyiz. Yani Facebook, uzun süreli arkadaşlarımla iletişim halinde olduğum sosyal platform. İnstagram ise, blog …

Yanii arama motoru ile ne amaçlandı?

Yanii arama motoru uygulamasına bu akşam bir göz gezdirdim. Google’dan değişik farklı bir yanını göremedim. Sadece ana ekranda yeme-içme, haberler, hava durumu ve filmlerin kısa yollarını yapmışlar. Bulunduğunuz ildeki sinemalarda hangi filmlerin olduğunu gösteriyor. Ya da yeme-içmeye tıkladığınızda ilinizdeki mekanları gösteriyor. Bunu Google’dan da yapabiliriz. Ne farkı var? Ben böyle girişimlere karşı değilim. Ama orjinali olan bir şeyi niye yapıyoruz? Niye yeni bir şeyler yapmıyoruz? Dünyanın en iyisi Googlevar zaten. Ben Yanii’ye niye ihtiyaç duyayım? Elbette benim düşündüklerimi Turkcell’de düşünüyordur. Para kazanamayacakları bir şeye yatırım yapmazlar herhalde. Bu uygulamanın geleceği nasıl olur? Bunu bize zaman gösterecek. Çevremde bu uygulamayı indirip kullanan var mı? Daha soramadım.

Yani arama motoru uygulamasını ilk duyduğum zaman, “Başka yapacak bir şeyler bulamadılar mı?” dedim. Bu sanal dünyada nedense bir taklitçilik var. Bilmiyor muyuz mu ki taklitler orjinalini yaşat…

İlk masalı kim anlattı?

Çocukluğumuzun en güzel anlarından biri değil miydi, dinlediğimiz masallar? Tabi herkesin favori masalı farklıdır. Ben en çok, Keloğlan masallarını severdim. Masalı, ya anneniz ya babanız ya dedeniz ya da babaanneniz anlatmıştır. Peki tarihteki ilk masalı kim anlattıdiye merak ettiniz mi? Cevabı bulanlarınız var mı? “Şehrazat” diyenler doğru tahmin ettiler. Amailk masalı kim anlattı üzerine bir masal daha var. Peki ya onu bilenleriniz var mı? Kabul ediyorum. Bu biraz zor oldu. Oduncu ve karısı desem. Hatırlayanlar oldu mu? Evet, bu yazımda sizeilk masalı kim anlattı sorusunun farklı bir cevabını yazacağım . Ben de bilmiyordum. Yeni öğrendim.
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ FİLMİ Pekiilk masalı kim anlattısorusunun cevabını nereden öğrendim? Dün gece Star’da, Bir Varmış Bir Yokmuş adlı Türk filmi vardı. Başrollerinde Melisa Sözen ve Mert Fırat oynuyordu. İşte bu filmde Melisa Sözen (Nehir), Mert Fırat’a (Ozan’a) anlattı. Ama Ozan, ilk masalı kim anlattı sorusunu duyar duymaz, Şehrazat cevabını ya…

Turkcell'den yine duygusal bir reklam...

Turkcell, ne harika bir reklam yapmış öyle. Reklamda, gözleri görmeyen bir kızımız var. Bu kızımız, annesinin yaklaşan doğum günü için, ona bir hediye hazırlıyor. Ona farkettirmeden fotoğrafını çekiyor telefonla. Sonra onun bilgisayardan çıktısını alıyor. Annesinin resmini yapacak. Arkasından yaklaşıp, annesinin gözlerini kapatıp, “Ben kimim?” diye soruyor. Annesi, oyun yaptığını sanıyor ve “Elif” diyor. Ama o Elif, oyun manasıyla, annesinin yüz hatlarını inceliyor. Sonra saçlarına dokunuyor bir aralık. “Anne, sen saçlarını mı kestirdin?” diyor. Yine bu manayla, annesinin saçlarının boyunu öğreniyor. Ve o kızcağız görmeden, annesinin portresini yapıyor. Annesi, hediyesini bir açıp, bakıyor ki, kendi resmi. Hem de kendisine baya da benziyor. Resmin altına da, “Anneme” yazmış.
 TEKNOLOJİ SINIFLARI PROJESİ      Turkcell, engelsiz eğitim projesi kapsamında,  80 okula, böyle Elif gibi gözleri görmeyen çocuklarımız için, teknoloji sınıfları kurmuş. Turkcell’e, böyle bir sosyal sorumluluk proj…