Ana içeriğe atla

Yanii arama motoru ile ne amaçlandı?

     Yanii arama motoru uygulamasına bu akşam bir göz gezdirdim. Google’dan değişik farklı bir yanını göremedim. Sadece ana ekranda yeme-içme, haberler, hava durumu ve filmlerin kısa yollarını yapmışlar. Bulunduğunuz ildeki sinemalarda hangi filmlerin olduğunu gösteriyor. Ya da yeme-içmeye tıkladığınızda ilinizdeki mekanları gösteriyor. Bunu Google’dan da yapabiliriz. Ne farkı var? Ben böyle girişimlere karşı değilim. Ama orjinali olan bir şeyi niye yapıyoruz? Niye yeni bir şeyler yapmıyoruz? Dünyanın en iyisi Google var zaten. Ben Yanii’ye niye ihtiyaç duyayım? Elbette benim düşündüklerimi Turkcell’de düşünüyordur. Para kazanamayacakları bir şeye yatırım yapmazlar herhalde. Bu uygulamanın geleceği nasıl olur? Bunu bize zaman gösterecek. Çevremde bu uygulamayı indirip kullanan var mı? Daha soramadım.

Yanii arama motoru

     Yani arama motoru uygulamasını ilk duyduğum zaman, “Başka yapacak bir şeyler bulamadılar mı?” dedim. Bu sanal dünyada nedense bir taklitçilik var. Bilmiyor muyuz mu ki taklitler orjinalini yaşatırlar. Bir ara da Twitter’ın da benzerini yapmışlardı. Bir ara haberleri yapıldı. Sonra unutulup gitti. Bu tür işlerde orjinalliğin peşinde koşmamız lazım. Her gün sosyal medyadayız. İnternetsiz hayat bizim için vazgeçilmez. İnsanlar böyle internetin tam göbeğindelerken neye ihtiyaç duyarlar? Nasıl bir uygulama yaparsak Türkiye’de patlayıp dünyaya yayılır? Bırakın Facebook’u, onu bunu. Yeni bir şeyler düşünelim. Twitter’ın taklidini yapıp başarısız olmaktansa, yeni bir fikir düşünüp yaptığım uygulamadan başarısız olmak benim için daha evladır. 

Foto kaynak: https://www.pexels.com/photo/close-up-of-text-on-wood-327186/

Yorumlar

 1. Ben de Google'cıyım. Yandex'e bile alışamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google gibisi var mı :) Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 2. O zaman farklılaşmaları gereken yönü siz önerin. Belki önemli katkınız olacaktır. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arama motoru yapılmamasını önerebilirim :) Yeni şeyler yapılsın isterim. Yeni şey ne yapılabilir? Onun üzerine kafa yormak lazım. Ama elbet bulunur. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Herkes rant uğruna taklit ediyor birbirini taklit ediyor.Facebook da daha önceki bir yazında yazdığın gibi hikaye özelliğini instagramdan uyarladı :) Bana antipatik geldiği için facebookun o uygulamasını kullanmıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende kullanmıyorum :) Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Orjinallik konusundaki fikirlerine katılıyorum. Google dururken niye Yani?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? Niye? Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 5. Öncelikle Yanii değil Yaani. Tutmayacak bir proje. Şu an tanınması için her şeyi yapıyorlar. Turkcell'lilere 2GB internet de hediye ediyorlar ama sonrasında unutulup gidecek. Google altyapısını da kullandıkları apaçık ortada...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu karıştırmayayım diye dikkat etmiştim oysa. Uyarı için teşekkürler. Yeni bir fikirle ortaya çıksalar ve başarısız olsalardı üzülmezdim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 6. O zaman Google varken Yandex ruslar tarafından neden geliştirildi veya kuruldu? Ne farkı var ki

  Veya Avrupalı silah üretiyor biz üretince ne farkı var ki..

  Artik internetin ceblere girmesi ile hızla yayilan bir gereksinim oldu. Buna paralel olarak ta internet dünyasında paralar baya dönmeye basladi..

  Bu pay diliminden Turkcell de bende almak istiyorum dedi ve adımını attı.. Ha alt yapidi google kullaniyor filan elestiriler oldu lakin bizlerin bence destek verip daha da iyiye gitmesi icin teşvik etmeliyiz. Ha ilk arabamiz devrim ortaya ciktiginda da bu cümleler sarf edilmisti. Basaramiyoruz ne gerek var bunca masraf filan..

  Her seyin yerli uretimi konusunda sonuna kadar drstekcisiyim.

  Yaani Google den farkli yok oysa yandex kuruldugunda da google farkı yoktu.

  Evet evet yeni fikir demissiniz. Cok doğru bende katiliyorum.

  Twitter
  Face
  Vb ulusal aglara ek bizlerinde yerli sosyal medya yapimiz olmali bence

  Çünkü bu tür uygulamalar (yazilan makaleler dogrultudunda) istihbarat görevi görmekte. Algı operasyonu yapabilmekye. Ne kadar hakimiyetimiz altinda olursa o kadar iyi diye düşünüyorum..

  Benim keske yapsak dediğim bir sistem var inşallah ölmeden görmek isterim. Wikipedi tarzi Türk internet ansiklopedisi ama uluslarassi yayilmis bir sekilde..

  Elinize sağlık bunlar benim görüşlerim. Belki farklı düşünüyoruz ama saygım sonsuz.. .)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende yerli olsun diyorum kardeşim. Ama Google gibi arama motoru yaparak bence olmaz bu. Yeni bir şey yap. Dünya konuşsun. Sadece Türkiye sınırları içinde kullanılacak bir yerlilik bizi bir yere götürmez internet sektöründe. İnternet dünyaya yayılmalı. Google varken dünyada bu uygulamayı kim kullanır. Biz yapalım ama yeni bir şey yapalım. Farklı fikirleri her zaman severim kardeşim. Yorumun için teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Bildiğin şeyi kullanmak varken, ben şahsen kullanmam. Sayende haberim oldu. Taklitler asıllarını yaşatır. Ne güzel sözdür. Sağ ol Cem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 8. duydum ama kullanmadım henüz. işallah tabikide yayılır. ay benim "yani" adında kitabım ver belki ordan esinlenmişlerdiiir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de :) Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 9. BENİM ÜLKEMİN İNSANI UĞRAŞMIŞ YAPMIŞ TABİ Kİ KULLANIRIM. BEYİN GÖÇÜNDEN SIKILDIK ARTIK AZ KIYMET VERİN KENDİ İNSANINIZA DESTEK VERİN.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkemizin yaptığını kullanmayın demiyorum ki. Taklitçi olmayın diyorum.

   Sil
 10. yandex de google'n kopyası. amaç yerli olması.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yandex'e de hiç bakmadım. Bununla yerel olunur, dünyada bir söz sahibi olunmaz. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cemal Süreya: "İmza günleri benim işim değil"

Biz okurlar olarak kitap fuarlarını, imza günlerini severiz. Çünkü yüzlerce kitapla tanışırız.Çok sevdiğimiz kitapların, hayranı olduğumuz yazarlarıyla tanışırız. Sohbet ederiz. Fotoğraflar çektiririz. Kitaplarını kendi ismimize imzalatırız. Biz okurlar için, bunların hepsi, teker teker çok önemlidir. İleride baktıkça güzel bir şekilde anılacak, hatıralardır. Yıllar geçtikçe, okur ile yazar arasındaki mesafe, çok azaldı. Özellikle bu kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle. Onlarla, sosyal medya üzerinden her an düşüncelerimizi paylaşabiliyoruz. Hepsi iyi, güzel hoş da. Bu işin bir de yazarlar yönü var. Ne demek yani, yazarlar yönü?Sen orda kitabını imzalatıp, bir iki laflayıp gidiyorsun. Ya orda kalan yazar? Onlar, çok da mutlular mı bu durumdan?


SAÇMA BİR GÖSTERİ Mutlu olmayanlardan biri de, Cemal Süreya. “Saçma bir gösteri” olarak tanımlıyor imza günlerini. Peki neden? Gelin, biraz bunu irdeleyelim. Okuduğum yazı itibariyle Cemal Süreya, sayı olarak beş ile altı diyor, katıldığı imza…

Facebook ve İnstagram'da aynı gönderiyi paylaşmak...

Hepimiz günlük olarak birkaç kere, bazılarımız yüzlerce kez, Facebook ya da İnstagram’da  ne var ne yok diye bakıyoruz. Mesela ilk Facebook’a bakıyorsun. Birkaç kişi fotoğraf paylaşmış. Sonra geçiyorsun İnstagram’a. Bakıyorsun aynı fotoğrafları İnstagram’da da görüyorsun. Daha az önce Facebook’da beğenmiştim. Aynı resimleri burada görüp beğenmek, rutine düşmüşüm gibi hissettiriyor bana. Böyle olunca da ha İnstagram’a bakmışssın, ha Facebook’a, hiçbir farkı olmuyor. Bu durumda ikisinden sadece birini aktif olarak kullanacağım gibi. Ama orda da şöyle bir sorun var. Her arkadaşımın İnstagram hesabı yok. Facebook’u kullanacağım ama fazla değil. Aslında ben şöyle bir ayrım yaptım. Blog arkadaşlarımın hepsi İnstagram’da.

SOSYAL PLATFORM AYRIMI      Bunun dışında, yeni arkadaşlarım da genelde İnstagram hesaplarını aktif kullanıyorlar. Onlarla da İnstagram üzerinden iletişim halindeyiz. Yani Facebook, uzun süreli arkadaşlarımla iletişim halinde olduğum sosyal platform. İnstagram ise, blog …

İlk masalı kim anlattı?

Çocukluğumuzun en güzel anlarından biri değil miydi, dinlediğimiz masallar? Tabi herkesin favori masalı farklıdır. Ben en çok, Keloğlan masallarını severdim. Masalı, ya anneniz ya babanız ya dedeniz ya da babaanneniz anlatmıştır. Peki tarihteki ilk masalı kim anlattıdiye merak ettiniz mi? Cevabı bulanlarınız var mı? “Şehrazat” diyenler doğru tahmin ettiler. Amailk masalı kim anlattı üzerine bir masal daha var. Peki ya onu bilenleriniz var mı? Kabul ediyorum. Bu biraz zor oldu. Oduncu ve karısı desem. Hatırlayanlar oldu mu? Evet, bu yazımda sizeilk masalı kim anlattı sorusunun farklı bir cevabını yazacağım . Ben de bilmiyordum. Yeni öğrendim.
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ FİLMİ Pekiilk masalı kim anlattısorusunun cevabını nereden öğrendim? Dün gece Star’da, Bir Varmış Bir Yokmuş adlı Türk filmi vardı. Başrollerinde Melisa Sözen ve Mert Fırat oynuyordu. İşte bu filmde Melisa Sözen (Nehir), Mert Fırat’a (Ozan’a) anlattı. Ama Ozan, ilk masalı kim anlattı sorusunu duyar duymaz, Şehrazat cevabını ya…

Turkcell'den yine duygusal bir reklam...

Turkcell, ne harika bir reklam yapmış öyle. Reklamda, gözleri görmeyen bir kızımız var. Bu kızımız, annesinin yaklaşan doğum günü için, ona bir hediye hazırlıyor. Ona farkettirmeden fotoğrafını çekiyor telefonla. Sonra onun bilgisayardan çıktısını alıyor. Annesinin resmini yapacak. Arkasından yaklaşıp, annesinin gözlerini kapatıp, “Ben kimim?” diye soruyor. Annesi, oyun yaptığını sanıyor ve “Elif” diyor. Ama o Elif, oyun manasıyla, annesinin yüz hatlarını inceliyor. Sonra saçlarına dokunuyor bir aralık. “Anne, sen saçlarını mı kestirdin?” diyor. Yine bu manayla, annesinin saçlarının boyunu öğreniyor. Ve o kızcağız görmeden, annesinin portresini yapıyor. Annesi, hediyesini bir açıp, bakıyor ki, kendi resmi. Hem de kendisine baya da benziyor. Resmin altına da, “Anneme” yazmış.
 TEKNOLOJİ SINIFLARI PROJESİ      Turkcell, engelsiz eğitim projesi kapsamında,  80 okula, böyle Elif gibi gözleri görmeyen çocuklarımız için, teknoloji sınıfları kurmuş. Turkcell’e, böyle bir sosyal sorumluluk proj…