Ana içeriğe atla

Blog okumak artık popüler değil mi?

     Blog okumak, bloğun ilk çıktığı zamanlarda çok popülermiş. Ama artık öyle değil. Bir arkadaşıma söyledim, “Blog yazıyorum” diye. “Blog okuyan mı var artık ya” dedi. Sahiden yazdığımız yazıları kimler okuyor. Yine biz blogcular okuyoruz. Galiba blog eskisi kadar genele hitap etmiyor. Artık sosyal medya var. Paylaş ve çık. Sonra beğeniler gelsin. Bu kadar. Birkaç kelime ile paylaşım yapmak. Evren Günlüğü’nde Evren Soyuçok bu konu hakkında, blog sohbetlerinin birinde konuşmuştu. Blog okumayan kesime, blogları nasıl okutabiliriz diye. Galiba blogculardan başka kimseye, blogları okutmak çok zor. Bir kimsenin bir yazıyı okuması için, o yazının bir dakika ya da bir dakikadan az bir süre içermesi gerekiyor. Bu da blog okunmasını zorlaştırıyor. 

blog okumak

     Blog okumak ile ilgili merak ettiğim bir başka konu da. Acaba bloğu olmayıp da blog takip edenler var mı? Mesela ben. Daha önce blog dünyasından haberim yokken, sadece köşe yazarlarını takip ederdim. Gerçi hala takip ediyorum ya. Blog dünyasından haberim olduktan sonra, hemen bir blog açtım kendime. Hemen yazmaya başladım. Ve hemen diğer blog yazarlarının yazılarını takip etmeye başladım. Ama ben yazmayı sevmeseydim. Ya da köşe yazılarını okumaya alışmış biri olarak, sadece kendim, günlüğüme arada sırada yazı yazsaydım. “Blog gibi uğraş verici bir şeyle uğraşamam” diye düşünseydim. Yine de blog takip eder miydim? Etmezdim gibime geliyor. Sanırım blog yazılarını okumak için, bir blog yazarı olmak gerekiyor.  

Foto kaynak: https://unsplash.com/photos/NsWcRlBT_74

Yorumlar

 1. Tek yapilması gereken interneti aktif kullanan kişileri blog acmaya yönlendirmek. Bunuda cogunlukla blog yazmak para kazandiriyor şeklinde bir baslik atarak becerebiliriz. Ve yazmayi cok iyi bilen biri bir yazı yazmalı tüm bloglarda aynı anda bu yaziyi bloglarinda paylasmalı. Ayni anda aynı yaziyi paylasmak daha cok kitleye hitap eder ve blog acmak isteyenlere ön ayak olur diye düşünüyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç bir fikir :) Güzel bir düşünce. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Maalesef genel olarak ''okumak'' popüler bir şey değil =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olaya daha genel bir açıdan bakmışsın kardeşim :) Aslında en büyük sorunumuz o değil mi? Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Malesef Blogcularda yazıları OKUMUYOR. Sadece YORUM yapıyor.

  Nedeni

  Benim bloga da gelsin yorum yapsın. Ben sana yaptım sende gel yap yoksa yapmam.

  Bu zihniyette devam ettiği sürece cooook bekleriz..

  Bence yazıları seo uyumlu yazıp okuyucu kitlesini organik search ile gelmesini sağlamak. Inanin organik gelen okuyucu blogger üzerinden okuyan kişiden daha iyi. Zira bu dediğim sürekli ziyaretçi çeker..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Organik ziyaretçi en güzeli. Bir de blogcular arası okunma ve yorum meselesi var tabi. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Blogların popüler olduğu zamanları düşününce şu anki rakamlar çok geride kalıyor. Çalıştaydaki konularımızdan biri de bu. Genel olarak şimdiki gençlerin sorunu aslında bu. Hep bir kolaycılık, hemen olsun ve bitsin isteği. Çalışırken de böyle, okurken de böyle.
  Blog yazarı olmasan da okursun, önemli olan ne yazıldığı, o bilginin işime yarayıp yaramadığı. Gezilecek yerler konusunda turizm şirketlerinden çok blog yazılarına önem veriyorum. Duruma göre yerli-yabancı birkaç blog yazısından sonra kafamda orayla ilgili birçok şey oluşuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloglarda birde içerik konusu var tabi. Orada şöyle bir nokta var. Ben insanların işine yarayacak şeyler mi yazacağım yoksa içimden gelenleri mi? Gezi bloğu benden daha çok okunabilir tabi. Bilgi alıyorsun. Ama ben sadece kişisel yazıyorum. İnsanlar bununla ne kadar ilgilenir? Böyle bir durum da var. Çalıştayda bunu da konuşacaksınız muhtemelen. Bende ilgiyle takip edeceğim. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
  2. Bence içinden geldiği gibi özgün yazmalısın.
   Sırf başkaları okusun diye yazarsan sen sen olmaktan çıkarsın.
   Nacizane fikrim..

   Sil
  3. Ben de senin gibi düşünüyorum. Bir alanda yazanların okunma şansı daha yüksek tabi. O ayrı. Ama benim öyle belli bir alana ilgim yok maalesef. Kişisel yazıyorum o yüzden. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
  4. Kişisel blogların elbette arama motorlarında bulunup okunma oranı düşük. Kimse bir başkasının (tanımadığı sürece) kişisel bunalımlarını, sorunlarını veya mutluluklarını okumak istemez. Bu anlamda seyahat blogları, kitap tavsiyeleri, blog yazmayla ilgili teknik bilgi aktaranlar, güncel haberler üzerinden yazanlar vs. kişisel bloglara göre şanslı. Tabii burda tatmin edici başka unusurlar devreye girebilir. Yazmaktan zevk almak, belli bir çevre oluşturmak, arşiv olsun diye yazmak gibi. Evet, bunları konuşacağız çalıştayda.

   Sil
  5. Benimde öyle belirli bir alana ilgim olsun isterdim. Olmadığı için aklıma geleni yazıp, yazma ihtiyacımı gideriyorum. Dediklerinde çok haklısın. Üstüne diyecek sözüm yok. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 5. Malesef okumayanlar çok var :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O ülkemizin genel bir sorunu zaten. Gelecekte belki okuma oranlarımız artar. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 6. Kendim için, kendimi mutlu etmek için ve ileride kendime bir arşiv olsun diye yazıyorum. He bu arada birilerine faydalı olabilirsem ne mutlu bana. İnci'ye katılıyorum. Birileri için yazarsak kasmaya başlar ve özgünlükten çıkar. Zevkte vermez.Okunursa ne ala, okunmazsa mualla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okunmazsa mualla da güzelmiş :) Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 7. takipçi sayısının artmaması okuyucu kitlesinin çok olmadığını gösteriyor tabi maalesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belli bir azınlık var okuyan maalesef. Bu artmıyor. Bunu nasıl arttıracağız? Bunun cevabı yok. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 8. Maalesef sadece bloggerler takip ediyor. Blogu olmayanların okuduğunu çok zannetmiyorum. Nadir olarak okuyan vardır belki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende zannetmiyorum. Olsa bloglar daha çok okunurdu. Yorumun için teşekkürler hocam.

   Sil
 9. Gerçekten ya, ben de bir blogçu olarak blog istatistiklerimde çok ziyaretçi göremiyorum, hep güncelleme yapmama rağmen. Benim 2 abonem var ve bunlar yine blog yazar arkadaşlar. Ne yaptığımıza şaşırıyoruz an be an, ama yazmak yine önem taşıdığı için blog yazmada sıkıntı bulmuyorum. Düşünceleriniz elbet doğru, tartışmıyorum ancak işte durum böyle yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogları yine biz blogcular okuyoruz. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 10. Genel olarak bakarsak aslında sadece blog için değil insanlar okunuyor..Kolaya alıştı millet..Bunu nasıl düzeltiriz orasını da bilemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orasını kimse bilmiyor zaten Karasal Anten. Hayırlısı. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 11. Bu üçüncü denemem. Bloggerda neler oluyor acaba? Kaçıyor resmen yorum.
  Ben epeyce sene evvel internette bir bloğa rastlamış ve çok özenmiştim. Ama yapılandırılması hakkında zerre bilgim yoktu. Bir akrabam birkaç yazımı okudu ve sana blog açalım dedi. Neden olmasın dedim ve şimdi vazgeçilmezim oldu.
  Elbet bir gün değerinin verileceğini umuyorum ama en büyük desteği biz vermeliyiz birbirimize. Böyle düşünüyorum Cem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz blogcuların birbirini desteklemesiyle büyüyecek bu alem yani, haklısın :) Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 12. Gördüğüm kadarıyla blogları çoğunlukla blog yazanlar okuyor.Sosyal medya okuma konusunda hızlı tüketime alıştırdı bizi.280 karakter olan twitlerin bile okunma oranları daha düşükmüş duyduğuma göre

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar yani. Bunu ilk defa duydum. O zaman blogların hiç şansı yok. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 13. Sosyal medya herşeyimizden ufak da olsa aldı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de nasıl aldı. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cemal Süreya: "İmza günleri benim işim değil"

Biz okurlar olarak kitap fuarlarını, imza günlerini severiz. Çünkü yüzlerce kitapla tanışırız.Çok sevdiğimiz kitapların, hayranı olduğumuz yazarlarıyla tanışırız. Sohbet ederiz. Fotoğraflar çektiririz. Kitaplarını kendi ismimize imzalatırız. Biz okurlar için, bunların hepsi, teker teker çok önemlidir. İleride baktıkça güzel bir şekilde anılacak, hatıralardır. Yıllar geçtikçe, okur ile yazar arasındaki mesafe, çok azaldı. Özellikle bu kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle. Onlarla, sosyal medya üzerinden her an düşüncelerimizi paylaşabiliyoruz. Hepsi iyi, güzel hoş da. Bu işin bir de yazarlar yönü var. Ne demek yani, yazarlar yönü?Sen orda kitabını imzalatıp, bir iki laflayıp gidiyorsun. Ya orda kalan yazar? Onlar, çok da mutlular mı bu durumdan?


SAÇMA BİR GÖSTERİ Mutlu olmayanlardan biri de, Cemal Süreya. “Saçma bir gösteri” olarak tanımlıyor imza günlerini. Peki neden? Gelin, biraz bunu irdeleyelim. Okuduğum yazı itibariyle Cemal Süreya, sayı olarak beş ile altı diyor, katıldığı imza…

Facebook ve İnstagram'da aynı gönderiyi paylaşmak...

Hepimiz günlük olarak birkaç kere, bazılarımız yüzlerce kez, Facebook ya da İnstagram’da  ne var ne yok diye bakıyoruz. Mesela ilk Facebook’a bakıyorsun. Birkaç kişi fotoğraf paylaşmış. Sonra geçiyorsun İnstagram’a. Bakıyorsun aynı fotoğrafları İnstagram’da da görüyorsun. Daha az önce Facebook’da beğenmiştim. Aynı resimleri burada görüp beğenmek, rutine düşmüşüm gibi hissettiriyor bana. Böyle olunca da ha İnstagram’a bakmışssın, ha Facebook’a, hiçbir farkı olmuyor. Bu durumda ikisinden sadece birini aktif olarak kullanacağım gibi. Ama orda da şöyle bir sorun var. Her arkadaşımın İnstagram hesabı yok. Facebook’u kullanacağım ama fazla değil. Aslında ben şöyle bir ayrım yaptım. Blog arkadaşlarımın hepsi İnstagram’da.

SOSYAL PLATFORM AYRIMI      Bunun dışında, yeni arkadaşlarım da genelde İnstagram hesaplarını aktif kullanıyorlar. Onlarla da İnstagram üzerinden iletişim halindeyiz. Yani Facebook, uzun süreli arkadaşlarımla iletişim halinde olduğum sosyal platform. İnstagram ise, blog …

Yanii arama motoru ile ne amaçlandı?

Yanii arama motoru uygulamasına bu akşam bir göz gezdirdim. Google’dan değişik farklı bir yanını göremedim. Sadece ana ekranda yeme-içme, haberler, hava durumu ve filmlerin kısa yollarını yapmışlar. Bulunduğunuz ildeki sinemalarda hangi filmlerin olduğunu gösteriyor. Ya da yeme-içmeye tıkladığınızda ilinizdeki mekanları gösteriyor. Bunu Google’dan da yapabiliriz. Ne farkı var? Ben böyle girişimlere karşı değilim. Ama orjinali olan bir şeyi niye yapıyoruz? Niye yeni bir şeyler yapmıyoruz? Dünyanın en iyisi Googlevar zaten. Ben Yanii’ye niye ihtiyaç duyayım? Elbette benim düşündüklerimi Turkcell’de düşünüyordur. Para kazanamayacakları bir şeye yatırım yapmazlar herhalde. Bu uygulamanın geleceği nasıl olur? Bunu bize zaman gösterecek. Çevremde bu uygulamayı indirip kullanan var mı? Daha soramadım.

Yani arama motoru uygulamasını ilk duyduğum zaman, “Başka yapacak bir şeyler bulamadılar mı?” dedim. Bu sanal dünyada nedense bir taklitçilik var. Bilmiyor muyuz mu ki taklitler orjinalini yaşat…

İlk masalı kim anlattı?

Çocukluğumuzun en güzel anlarından biri değil miydi, dinlediğimiz masallar? Tabi herkesin favori masalı farklıdır. Ben en çok, Keloğlan masallarını severdim. Masalı, ya anneniz ya babanız ya dedeniz ya da babaanneniz anlatmıştır. Peki tarihteki ilk masalı kim anlattıdiye merak ettiniz mi? Cevabı bulanlarınız var mı? “Şehrazat” diyenler doğru tahmin ettiler. Amailk masalı kim anlattı üzerine bir masal daha var. Peki ya onu bilenleriniz var mı? Kabul ediyorum. Bu biraz zor oldu. Oduncu ve karısı desem. Hatırlayanlar oldu mu? Evet, bu yazımda sizeilk masalı kim anlattı sorusunun farklı bir cevabını yazacağım . Ben de bilmiyordum. Yeni öğrendim.
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ FİLMİ Pekiilk masalı kim anlattısorusunun cevabını nereden öğrendim? Dün gece Star’da, Bir Varmış Bir Yokmuş adlı Türk filmi vardı. Başrollerinde Melisa Sözen ve Mert Fırat oynuyordu. İşte bu filmde Melisa Sözen (Nehir), Mert Fırat’a (Ozan’a) anlattı. Ama Ozan, ilk masalı kim anlattı sorusunu duyar duymaz, Şehrazat cevabını ya…

Turkcell'den yine duygusal bir reklam...

Turkcell, ne harika bir reklam yapmış öyle. Reklamda, gözleri görmeyen bir kızımız var. Bu kızımız, annesinin yaklaşan doğum günü için, ona bir hediye hazırlıyor. Ona farkettirmeden fotoğrafını çekiyor telefonla. Sonra onun bilgisayardan çıktısını alıyor. Annesinin resmini yapacak. Arkasından yaklaşıp, annesinin gözlerini kapatıp, “Ben kimim?” diye soruyor. Annesi, oyun yaptığını sanıyor ve “Elif” diyor. Ama o Elif, oyun manasıyla, annesinin yüz hatlarını inceliyor. Sonra saçlarına dokunuyor bir aralık. “Anne, sen saçlarını mı kestirdin?” diyor. Yine bu manayla, annesinin saçlarının boyunu öğreniyor. Ve o kızcağız görmeden, annesinin portresini yapıyor. Annesi, hediyesini bir açıp, bakıyor ki, kendi resmi. Hem de kendisine baya da benziyor. Resmin altına da, “Anneme” yazmış.
 TEKNOLOJİ SINIFLARI PROJESİ      Turkcell, engelsiz eğitim projesi kapsamında,  80 okula, böyle Elif gibi gözleri görmeyen çocuklarımız için, teknoloji sınıfları kurmuş. Turkcell’e, böyle bir sosyal sorumluluk proj…