Ana içeriğe atla

Facebook ve İnstagram'da aynı gönderiyi paylaşmak...

     Hepimiz günlük olarak birkaç kere, bazılarımız yüzlerce kez, Facebook ya da İnstagram’da  ne var ne yok diye bakıyoruz. Mesela ilk Facebook’a bakıyorsun. Birkaç kişi fotoğraf paylaşmış. Sonra geçiyorsun İnstagram’a. Bakıyorsun aynı fotoğrafları İnstagram’da da görüyorsun. Daha az önce Facebook’da beğenmiştim. Aynı resimleri burada görüp beğenmek, rutine düşmüşüm gibi hissettiriyor bana. Böyle olunca da ha İnstagram’a bakmışssın, ha Facebook’a, hiçbir farkı olmuyor. Bu durumda ikisinden sadece birini aktif olarak kullanacağım gibi. Ama orda da şöyle bir sorun var. Her arkadaşımın İnstagram hesabı yok. Facebook’u kullanacağım ama fazla değil. Aslında ben şöyle bir ayrım yaptım. Blog arkadaşlarımın hepsi İnstagram’da.

yaşadıklarım, Facebook, İnstagram, sosyal medya, paylaşım yapmak
Aynı gönderileri görmek sıkmıyor mu sizi?

                                           SOSYAL PLATFORM AYRIMI
     Bunun dışında, yeni arkadaşlarım da genelde İnstagram hesaplarını aktif kullanıyorlar. Onlarla da İnstagram üzerinden iletişim halindeyiz. Yani Facebook, uzun süreli arkadaşlarımla iletişim halinde olduğum sosyal platform. İnstagram ise, blog arkadaşlarım ve yeni arkadaşlarımla iletişim halinde olduğum sosyal platformum. Peki ben böyle konuşuyorum da. Bazı arkadaşlarım diyebilirler. Sen blog yazılarını, hem Facebook hem de İnstagram’da paylaşıyorsun. Ben bu soruya, “O ayrı” derim. Blog yazarları, yazılarının her zaman geniş kitlelere ulaşmalarını isterler. O yüzden her blog yazarı, yeni bir yazı yazdığı zaman, bu yeni yazı haberini Facebook, İnstagram, Google+, Pinterest ve Linkedin’de paylaşır. Hem, bunun dışında az önce de bahsettiğim gibi, bazı arkadaşlarım sadece Facebook’u kullanıyorlar.
                                      PAYLAŞIMLARI BEN YAPMIYORUM
     O yüzden, ister istemez yeni yazı haberini Facebook’da da paylaşıyorum. Blog dışında paylaşımlara gelirsek de. Mesela arkadaşlarla bir mekana gittik. Paylaşım yapacağız. O paylaşım işlerini de ben yapmıyorum. Yanımdakiler yapıyorlar o işi. Ama ben ayrıca gidip, İnstagram’da da paylaşmıyorum aynı fotoğrafı. Ne zamandır bu konu üzerine yazmayı düşünüyorum da. Ama bir türlü iş güç derken, fırsat bulup klavyenin başına geçip yazamıyordum. Kısmet bugüneymiş. Aslında bu iyi bir Pazar yazısıydı. Ama gün içinde yazamadım yine. Kaldık yine Pazar gününün son saatlerine. Şu anda yarın iş var diye moraller bozuktur. En azından yazıyı okuyup rahatlarsanız ne mutlu bana. 


Yorumlar

 1. Daha çok kitlelere yazımız ulaşsın diye biz de biz de sosyal medyada yazımızın linklerini paylaşıyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz blog yazarlarının bu tutumunu ifade etmeye çalıştım. Teşekkürler yorum için.

   Sil
 2. Cem ben eskiden face,de paylaşıyordum ama hesabımı kapattım. İnstagram hesabımı yeni açtım. Meğer orada da paylaşılırmış. Ben bu işin paylaşım kısmını anlayamadım gitti. Merak ettiğim bir şeydi. Sağ ol bilgilendirme için :)

  YanıtlaSil
 3. Farklı sosyal ağlarda paylaşmış olmanın bence garip bir tarafı yok. Aynı sosyal ağda bir yazının kırk kez paylaşılmış olduğunu gördükten sonra artık hiçbir şeye hayret etmiyorum.
  Son yazımda ben de bundan yakınmıştım. Biz ne desek boş, herkes bildiğini okuyor bu âlemde. Muhabbetle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı yazıyı kırk paylaşmak bunaltıyor beni. Hatta o kadar ki o kişiyi takipten bile vazgeçebiliyorum sırf o yüzden. Muhabbetle.

   Sil
 4. Cem, sevgili 'Evren'in Günlüğü' son postunda senin bu yazını örnek göstermiş ki, çok bilgilendirici yazıları var. Senin adına çok sevindim. Bilgine :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Kendisini bende takip ediyorum. Ama yazımı örnej gösterdiğini bilmiyordum. Bilgi için teşekkürler :)

   Sil
 5. facebook da kullanıyorum ama daha çok ınstagramcıyım ben. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen İnstacısın onu biliyorum :)

   Sil
 6. Blog, İnstagram, Facebook herkesin kendi dünyası. Ben de şahsen o an neyi uygun bulup istiyorsam onu paylaşıyorum. Kasmıyorum yani. Bir de kardeş Instagram'da paylaşımın altına blog yazımın uzantısını koyuyordum ben de önceden. O bölüm tıklanmıyor ve kopyalanmıyor. O yüzden pek faydalı değil. Doğrusu uzantıyı profil sayfasına koymakmış sonradan öğrendim. Yazdıkça değiştirilecek yani. Hoş ben şimdi onu da yapmıyorum da, aklında olsun diye dedim ⭐

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler bu bilgi için Emine Hatun :)

   Sil
 7. Normalde facebooku aktif olarak kullanmıyorum ama halam amcam akrabalarım hep facebookta o yüzden kapatmıyorum hesabımı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebook hesabımız var mı var. Ama dediğin gibi o kadar aktif değiliz artık. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 8. Hep düşündüğüm, ama hep yazmayı ertelediğim bir konuyu dile getirmişsiniz. İyi ki yazmışsınız. Biraz yorumlara da baktım, herkes dertli. Küçük aralar vererek 8 yıldır blogdayım. Değer verdiğim arkadaşlarımın face book önerilerine sıcak bakamıyorum. Bir okyanus gibi geliyor.
  Birkaç aydır İnstagramdayım. Önce çok hoşuma gitti. Fotoğraf çekmeyi de, yazı yazmayı da seviyorum. Ancak orada da açık hesap değil, gizli hesap açmak lazım.

  Yayınlar konusunda: İng' de uzun yazamıyorsunuz. Belli sayıda karakter hesabı var. Face book hesabım yok, ama Mersin Alzheimer Derneği yazı ve şiirlerimi Face Book.'da paylaşıyor. Ben dün İng'de paylaştığım bir şiire yazı ekleyerek bugün blogda paylaşıyorum.
  Okuma oranı çok düşük bir ülkede okuyanların hala yeterli sayıda olduğunu düşünmüyorum. Keşke daha çok insan okusa, resimleri seyredip sadece emojileri kullanmasa...
  Pazar günü olsa dahi uzun yazdım. Zamanınızdan almam umarım.
  Esenlikler diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal medyada da hep aynı sorunlar. Yok karakter sorunu yok bu sorunu. Hem sosyal medya suya yazı yazmak gibi geliyor bana. Ama blog tapulu evimiz gibi. Tapulu arazimiz gibi. Her zaman buradayız. Ekranı kaydırıp geçebilecekleri bir mecra değil burası. Sizin gibi deneyimli bir blog yazarının her zaman yorumlarını beklerim. Böyle uzun yazmanız yazıma değer verdiğinizi gösterir. Bu benim için kıymetli. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 9. Faceook yetmiyor instagramda paylaşıyorlar , yetmiyor hikaye yapıyorlar , yetmiyor whatsapp durumunda paylaşıyorlar , yetmiyor snap atıyorlar , yetmiyor ... Yetmiyor ... Bıktık usandık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma sorma bunalıyor insan. Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cemal Süreya: "İmza günleri benim işim değil"

Biz okurlar olarak kitap fuarlarını, imza günlerini severiz. Çünkü yüzlerce kitapla tanışırız.Çok sevdiğimiz kitapların, hayranı olduğumuz yazarlarıyla tanışırız. Sohbet ederiz. Fotoğraflar çektiririz. Kitaplarını kendi ismimize imzalatırız. Biz okurlar için, bunların hepsi, teker teker çok önemlidir. İleride baktıkça güzel bir şekilde anılacak, hatıralardır. Yıllar geçtikçe, okur ile yazar arasındaki mesafe, çok azaldı. Özellikle bu kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle. Onlarla, sosyal medya üzerinden her an düşüncelerimizi paylaşabiliyoruz. Hepsi iyi, güzel hoş da. Bu işin bir de yazarlar yönü var. Ne demek yani, yazarlar yönü?Sen orda kitabını imzalatıp, bir iki laflayıp gidiyorsun. Ya orda kalan yazar? Onlar, çok da mutlular mı bu durumdan?


SAÇMA BİR GÖSTERİ Mutlu olmayanlardan biri de, Cemal Süreya. “Saçma bir gösteri” olarak tanımlıyor imza günlerini. Peki neden? Gelin, biraz bunu irdeleyelim. Okuduğum yazı itibariyle Cemal Süreya, sayı olarak beş ile altı diyor, katıldığı imza…

Yanii arama motoru ile ne amaçlandı?

Yanii arama motoru uygulamasına bu akşam bir göz gezdirdim. Google’dan değişik farklı bir yanını göremedim. Sadece ana ekranda yeme-içme, haberler, hava durumu ve filmlerin kısa yollarını yapmışlar. Bulunduğunuz ildeki sinemalarda hangi filmlerin olduğunu gösteriyor. Ya da yeme-içmeye tıkladığınızda ilinizdeki mekanları gösteriyor. Bunu Google’dan da yapabiliriz. Ne farkı var? Ben böyle girişimlere karşı değilim. Ama orjinali olan bir şeyi niye yapıyoruz? Niye yeni bir şeyler yapmıyoruz? Dünyanın en iyisi Googlevar zaten. Ben Yanii’ye niye ihtiyaç duyayım? Elbette benim düşündüklerimi Turkcell’de düşünüyordur. Para kazanamayacakları bir şeye yatırım yapmazlar herhalde. Bu uygulamanın geleceği nasıl olur? Bunu bize zaman gösterecek. Çevremde bu uygulamayı indirip kullanan var mı? Daha soramadım.

Yani arama motoru uygulamasını ilk duyduğum zaman, “Başka yapacak bir şeyler bulamadılar mı?” dedim. Bu sanal dünyada nedense bir taklitçilik var. Bilmiyor muyuz mu ki taklitler orjinalini yaşat…

İlk masalı kim anlattı?

Çocukluğumuzun en güzel anlarından biri değil miydi, dinlediğimiz masallar? Tabi herkesin favori masalı farklıdır. Ben en çok, Keloğlan masallarını severdim. Masalı, ya anneniz ya babanız ya dedeniz ya da babaanneniz anlatmıştır. Peki tarihteki ilk masalı kim anlattıdiye merak ettiniz mi? Cevabı bulanlarınız var mı? “Şehrazat” diyenler doğru tahmin ettiler. Amailk masalı kim anlattı üzerine bir masal daha var. Peki ya onu bilenleriniz var mı? Kabul ediyorum. Bu biraz zor oldu. Oduncu ve karısı desem. Hatırlayanlar oldu mu? Evet, bu yazımda sizeilk masalı kim anlattı sorusunun farklı bir cevabını yazacağım . Ben de bilmiyordum. Yeni öğrendim.
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ FİLMİ Pekiilk masalı kim anlattısorusunun cevabını nereden öğrendim? Dün gece Star’da, Bir Varmış Bir Yokmuş adlı Türk filmi vardı. Başrollerinde Melisa Sözen ve Mert Fırat oynuyordu. İşte bu filmde Melisa Sözen (Nehir), Mert Fırat’a (Ozan’a) anlattı. Ama Ozan, ilk masalı kim anlattı sorusunu duyar duymaz, Şehrazat cevabını ya…

Turkcell'den yine duygusal bir reklam...

Turkcell, ne harika bir reklam yapmış öyle. Reklamda, gözleri görmeyen bir kızımız var. Bu kızımız, annesinin yaklaşan doğum günü için, ona bir hediye hazırlıyor. Ona farkettirmeden fotoğrafını çekiyor telefonla. Sonra onun bilgisayardan çıktısını alıyor. Annesinin resmini yapacak. Arkasından yaklaşıp, annesinin gözlerini kapatıp, “Ben kimim?” diye soruyor. Annesi, oyun yaptığını sanıyor ve “Elif” diyor. Ama o Elif, oyun manasıyla, annesinin yüz hatlarını inceliyor. Sonra saçlarına dokunuyor bir aralık. “Anne, sen saçlarını mı kestirdin?” diyor. Yine bu manayla, annesinin saçlarının boyunu öğreniyor. Ve o kızcağız görmeden, annesinin portresini yapıyor. Annesi, hediyesini bir açıp, bakıyor ki, kendi resmi. Hem de kendisine baya da benziyor. Resmin altına da, “Anneme” yazmış.
 TEKNOLOJİ SINIFLARI PROJESİ      Turkcell, engelsiz eğitim projesi kapsamında,  80 okula, böyle Elif gibi gözleri görmeyen çocuklarımız için, teknoloji sınıfları kurmuş. Turkcell’e, böyle bir sosyal sorumluluk proj…